Powrót

Bądź ekoodpowiedzialny – segreguj odpady!

Bądź ekoodpowiedzialny – segreguj odpady!

Jednym z najpowszechniejszych sposobów dbania o środowisko jest segregacja odpadów, bowiem śmieci poddane procesowi recyklingu mogą zostać ponownie wykorzystane i zamiast śmierdzącego problemu, stać się złotem.

Czym jest recykling?

Recykling to proces przetwarzania odpadów z zużytych produktów, w celu wydobycia z nich cennych surowców i powtórnego ich wykorzystania do wytworzenia nowych produktów. Dzięki niemu efektywnie wykorzystujemy odpady przy możliwie najmniejszym nakładzie energetycznym. Przyczyniamy się także do ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenia ilości składowanych niezagospodarowanych odpadów, przez co chronimy środowisko.

Recykling zaczyna się w naszych gospodarstwach domowych czy firmach, kiedy prawidłowo segregujemy odpady ze względu na ich rodzaj. Właśnie sortowanie śmieci na etapie ich powstawania, jest najlepszym i najtańszym sposobem segregacji, bowiem odpady są mniej zanieczyszczone.

Pamiętaj! Większość odpadów komunalnych można poddać recyklingowi, a odpady to cenne surowce, i to Ty decydujesz o tym, czy dany odpad będzie ponownie wykorzystany, czy nie.

Recykling jest bardzo ważny, ale warto pomyśleć także o zmniejszeniu ilości odpadów. W dzisiejszych czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu, gdy kupujemy dużo i wszystko w ładnych opakowaniach, które zaraz po użyciu stają się odpadem, gdy jak podaje GUS, statystyczny Polak wytwarza rocznie ponad 350 kg śmieci, głównym i najbardziej pożądanym celem w gospodarce odpadami jest zapobieganie powstawaniu i zmniejszenie ilości wytwarzanych śmieci. Mniejsza ilość odpadów oznacza bowiem mniej nakładów finansowych, użycia energii i materiałów potrzebnych na ich zbieranie, transport, zagospodarowanie czy unieszkodliwianie.

Całkowite nieprodukowanie odpadów jest niemożliwe, jednak sami możemy znacznie ograniczyć ich ilość. Świadomy ekologicznie konsument powinien w codziennym życiu zgodnie z podejściem „zero waste” – zero odpadów stosować zasadę 5R, która swoją nazwę wzięła się od pierwszych liter angielskich słów: Refuse – Reduce – Reuse – Recycle – Rot, czyli: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, odzyskuj, kompostuj. Stosowanie się do tej zasady to najprostszy sposób na ograniczenie ilości śmieci. Poniżej krótkie rozwinięcie jej założeń.

  1. Refuse odmawiaj

Naucz się odmawiać. Mów „nie” wszelkiego rodzaju jednorazówkom produkowanym ze szkodą dla środowiska i generującym niepotrzebne odpady m.in. woreczkom foliowym, kubeczkom, słomkom, talerzykom, sztućcom, papierowym ręcznikom,  plastikowym maszynkom do golenia, ulotkom czy gadżetom reklamowym. Zakupy pakuj tylko w torby wielokrotnego użytku np. płócienne. Śniadanie zamiast do foliowego worka pakuj do pojemników do przechowywania żywności. Zamawiając drinka uprzedź barmana, aby nie ozdabiał go słomką. W lodziarni nie bierz jednorazowej łyżeczki.

  1. Reduce ograniczaj

Stosuj zasadę „mniej znaczy lepiej” i kupuj tyle, ile naprawdę potrzebujesz. Nie kupuj rzeczy zbędnych oraz tych nadmiernie opakowanych. Na zakupach przemyśl, czy na pewno potrzebujesz dany produkt. Zastanów się po co kupować krem lub pastę do zębów dodatkowo zapakowane w zbędny kartonik, który i tak zaraz po przyjściu do domu wyrzucimy do kosza? Może wodę mineralną w plastikowych butelkach zamienić na dzbanek czy pojemnik filtrujący wodę? Zrezygnuj z otrzymywania rachunków w wersji papierowej. Owoce lub warzywa kupuj luzem, a nie na styropianowej lub plastikowej tacce owiniętej folią. Chemię gospodarczą zastąp domowymi środkami. Jeżeli zakup danego produktu jest niezbędny, staraj się wybierać ten w opakowaniach zwrotnych lub nadających się do recyklingu. Unikaj też wszelkich jednorazówek. Kupuj wielorazowe ściereczki kuchenne z tkaniny, zamiast baterii wybieraj akumulatorki, a długopisy te z wymiennymi wkładami. Aby ograniczyć ilość odpadów i przy okazji zaoszczędzić, warto również wybierać produkty w koncentratach lub w dużych opakowaniach.

  1. Reuse – użyj ponownie

Bądź kreatywny i podaruj rzeczom drugie życie. Choć obecnie wiele przedmiotów jest tanich i często myślisz, że nie opłaca się ich naprawiać, w miarę możliwości staraj się je reperować. Ponadto zakupione rzeczy i opakowania wykorzystuj jak najwięcej razy, nawet te powszechnie uznawane za jednorazowe. Przykładowo użyj kolejny raz butelki plastikowej podczas wycieczki, a wodę uzupełnij z dzbanka filtrującego. Foliową reklamówkę weź ponownie na zakupy albo użyj do przechowywania różnych rzeczy w domu. Plastikowe pudełko po lodach czy margarynie wykorzystaj na artykuły biurowe, śrubki, przybory do szycia albo inne drobiazgi, a ze starego bawełnianego t-shirtu zrób np. ścierkę do sprzątania. To samo dotyczy również wiele innych rzeczy, które wyrzucamy, a moglibyśmy je wykorzystać ponownie. Pamiętaj, ogranicza Cię tylko wyobraźnia.

  1. Recycle – odzyskuj

 

Mówiąc o segregacji i odzysku należy pamiętać, że każdy rodzaj odpadów powinien trafić w odpowiednie miejsce. Zastanów się, czy segregujesz odpady prawidłowo? To bardzo ważne, aby móc je później przetworzyć i odzyskać cenne surowce. Pamiętaj! Szkło możemy przetwarzać nieskończoną ilość razy. Stłuczkę szklaną przetapia się w hucie szkła, gdzie powstają z niej nowe opakowania. Rozkład plastiku trwa kilkaset lat, a poddany recyklingowi podobnie jak metal zostaje przerobiony na granulat, z którego powstają nowe produkty. Papier to frakcja, która po przetworzeniu w papierni pozwala z uzyskanej masy celulozowej otrzymać nowy, czysty papier.

  1. Rot kompostuj

Zasada ta jest bardzo ważna i stanowi niezbędny element segregacji odpadów, gdyż bioodpady to ponad 30% ogólnej masy wszystkich odpadów komunalnych i są ich największym pojedynczym składnikiem. Pamiętaj, aby  zielonych odpadów nigdy nie mieszać z innymi rodzajami odpadów. Bioodpady w naturalnych warunkach doskonale się rozkładają, a przy okazji mogą posłużyć do użyźnienia ziemi, gdyż są świetnym nawozem. Dzięki temu nie będziesz potrzebował sztucznych nawozów. Jeżeli posiadasz własny ogród, naprawdę warto założyć prywatny kompostownik. Natomiast jeżeli nie masz takiej możliwości lub po prostu temat prywatnego kompostownika zwyczajnie Cię przerasta, pamiętaj o recyklingu i wrzucaj bioodpady do właściwego kosza. Zostaną one odpowiednio przetworzone w kompostowni na terenie zakładu utylizacji odpadów.

Skip to content